Mariana

Datum přijetíLeden 2015
AdresaBorek, Plzeňský kraj
CenaZDARMA
MajitelEmília Šurganová
StatusNašla domov

 

Příběh Mariny

Marina je pony kobylka narozená v roce 2005. Do ČR byla přivezena překupníkem v roce 2008 a následně prodána do rodiny, která s chovem koní neměla žádné zkušenosti, Marinu si pořídili jako mazlíka pro děti. Nějaký čas byla v blízkosti domu majitelů, ale nakonec ji přesunuli na okraj vesnice, kde žili, do prostorného výběhu s pár kravami. V novém domově měla zajištěné seno a vodu. Marině se nedostávalo vůbec žádné péče ani výchovy, nikdo ji  neošetřoval, nekontroloval její stav, ani jí nebyla poskytnuta veterinární péče při menších úrazech, jen sám majitel ji občas neodborně a naprosto nevhodně vystrouhal .

Díky společným přátelům jsem se o Marině dozvěděla a oslovila jsem majitele, zda bych se mohla na ní podívat. Na první pohled byla zanedbaná. V průběhu let byla opakovaně schvácená , nemohla chodit, pohybovala se velmi obtížně a s velkou bolestí. Majiteli jsem nabídla pomoc a on mi Marinu bez váhání daroval, aby co nejvíc urychlil její rekonvalescenci.

Marinu jsem dostala darem na začátku června 2019 a zajistila jí veškerou potřebnou péči. Po vyšetření veterinářem dostávala vhodné krmení a krmné doplňky. Korektury kopyt jsme dělali s kovářem postupně v týdenních intervalech, vzhledem k délce a postavení do jakého kopyta narostla. Schvácení bylo na všech čtyřech kopytech, ale velmi rychle se zotavovala, už po prvních dvou korekturách mohla chodit a po dalších začala běhat po výběhu s ostatními.

Koncem června mě kontaktovala manželka majitele, že koně miluje a chce je hned zpět, kdy nepoužívala vybraný způsob chování, ale když se paní nakonec uklidnila, podařilo se mi s paní dohodnout. Po pouhých dvou měsících si Marinu odvezla zpět a zaplatila veškeré náklady. Mariny stav i vzhled byl výrazně lepší, dala jsem majitelce doporučení jak se o koně dál starat a kontakty na veterináře a kováře. Doufám, že se ze svých chyb poučili a o koně již bude dobře postaráno.